Živá sekačka na zahradě: ovce trávník zkracuje a zároveň hnojí

29.08.2012 01:08

 

Živá sekačka na zahradě: ovce trávník zkracuje a zároveň hnojí
 
Máte-li plné zuby častého sekání trávy, pořiďte si živé sekačky v podobě ovcí. Počítejte ovšem s tím, že si někdy pochutnají i na keřích. Na sklonku podzimu je můžete ustájit, pokud jim zajistíte dostatek krmení na celou zimu, nebo si naplánujte grilování a pochutnejte si na jehněčím.
 
Ovečky chovejte alespoň ve dvou nebo ve třech kusech, sama ovce by se bez stáda trápila | foto: shutterstock.com
Už žádné odpoledne strávené sekáním trávníku: to je sen mnoha zahrádkářů. Místo hlučné sekačky se vám po zahradě mohou prohánět ovečky, které vzrostlou trávu spasou. Někdy si ale smlsnou i na tom, co by měly nechat být.
Ovce "sekačka" ještě dodá trávníku živiny
Živá sekačka na trávu není u nás nic nového a neobvyklého. Ovce už využívá i pražské Jižní Město, kde stáda spásají trávu mezi paneláky. A Praha se chystá vrátit ovce a kozy například i do Bohnického údolí (viz článek Na chráněná pražská území se chystají další živé sekačky).
 
I na běžné zahradě se ale ovečky uživí. Spasou trávník a sežerou spadané ovoce; některé ale bývají zmlsané a časem zjistí, že i keříčky jsou k jídlu. "Všechno na zahradě jsme museli ohradit a ani to nepomohlo, protože se dostane všude," líčí Nikola Potměšilová, jejíž rodina si nedávno pořídila berana.
Kromě nevyzpytatelného chování počítejte také s trusem rozesetým po celé zahradě. Na druhou stranu ovčí bobky poslouží trávníku lépe než jakékoliv kupované hnojivo. Byla by proto škoda je vybírat z trávníku. Větší hromádky, které se nestačí rozložit a vadí pohybu po zahradě, jednoduše vhoďte do kompostu.
 
Nečekejte, že dvě ovečky spasou obrovský sad. Počet ovcí volte podle velikosti pozemku, množství trávy a potřeb jednotlivých plemen. "Například na pozemku 1500 m2 se uživí šest nebo sedm menších ovcí. Jednodušší je koupit jich méně a pak pozorovat, jestli stačí nebo nestačí trávu spásat," radí Jiří Budín, chovatel kamerunských ovcí.
 
Ovce potřebují přístup k vodě i do stínu
 
Samostaná sekačka za pár tisíc za sezonu
 
Pořizovací cena oveček závisí na plemeni i pohlaví. Za kamerunské ovce zaplatíte 2 až 3,5 tisíce, za berana od jednoho do dvou a půl tisíc korun. Suffolky vás budou stát 1 500 až 2 tisíce korun, pár koupíte za 5 tisíc.
 
Nezapomeňte započítat do každoročních nákladů seno ke krmení a podestýlku, dále minerální liz, veterinární péči a zaplacení střihače, který si za jednu ostříhanou ovci účtuje zhruba stovku. Ročně se náklady mohou vyšplhat na dva tisíce korun na jednu ovci.
 
Podle zákona by měl být každý chovaný beran tzn. plemenný. To znamená, že s ním lze připouštět ovce a je v podstatě investicí. Sice za něj zaplatíte víc, ale svaz vám ale za jeho chov bude vyplácet osm až čtrnáct korun denně.
 
Další pomocníci na zahradě: hravé kozy, krůty a kachny na slimáky
Raději byste si pořídili na spásání trávy kozu než ovci? Děti si s nimi užijí víc legrace, kozy jsou hravější a jako mazlíčci lepší než ovce. Mají ale svou hlavu a jsou mnohem vybíravější, co se týče potravy: připravte se na to, že jim spíš zachutnají keříky a stromky než tráva. Majitel živé sekačky musí také dohlédnout na zastřihávání paznehtů (u ovcí stříhání vlny), dále odčervování a očkování na jaře a na podzim.
 
Nejen přežvýkavci se hodí jako pomocníci na zahradě. Kachny se lačně vrhnou po slimácích a krůty si kromě slimáků pochutnají i na bodlácích a kopřivách, které ovce ani kozy nespasou.
 
Na gril nebo nechat přezimovat?
Díky ovečkám vám odpadne starost o trávník, ale přibyde péče o ně. Kromě trávy potřebují dostatek vody a dokrmovat jablky, mrkví, krmnou řepou, sušeným chlebem nebo granulemi pro ovce. Připravte jim také minerální liz, který zvířatům dodá sůl a minerální látky. Čtyřkilový kus vás přijde zhruba na stokorunu.
 
Když chcete chovat ovečky na chalupě, kam dojíždíte jen na víkend, je potřeba dohodnout se se sousedy na výpomoci. "Známí nechali svou ovečku bez dohledu, ta se zamotala do provazu, kterým byla uvázaná, a uškrtila se," vypráví Zuzana Březinová, kerá si chov ovcí na víkendové chalupě po dvě sezóny sama vyzkoušela. Péče a starosti navíc ji už ale odradily od pořizování nových ovcí.
 
Na konci sezóny máte dvě možnosti: buď necháte ovečky přezimovat, nebo se stanou hlavním chodem grilovací party. Zdá se vám brutální pochutnat si na zvířátkách, která se přes rok poslušně pásla na zahradě? Pak jim přes zimu dopřejte teplou stáj, dostatek sena, minerální liz a vodu. Jídelníček jim zpestřujte jako v sezóně. Až zima skončí, ještě je dokrmujte senem. Rychlý přechod od sena k trávě by ovcím způsobil průjem.
 
plusy "živé sekačky"
Bez otravného sekání trávy: Trávník průběžně zkracují ovce místo vás.
Tichý provoz: Sousedy nebude rušit hluk motoru, může je ale probudit ranní bečení.
Spadané ovoce nezůstane dlouho ležet: Ovce ho slupnou, sami jim ale také zpestřujte jídelníček.
Grilování na konci sezóny: Pro někoho možná drastické řešení, ale přes zimu pak odpadnou starosti o ovce.
 
mínusy živé sekačky
Trávník nevypadá jako z golfového hřiště: Pokud ovce nestíhají trávu spásat, rozšiřte stádo.
Možná ovečkám trávník nezachutná: "Když zjistily, že jsou keře taky k jídlu, pustily se do nich a trávník je nezajímal," líčí Zuzana Březinová.
Veterinární péče: Potřebují očkování, odčervování a zastřihování paznehtů.
Dohled: Nutný, aby se nezaběhly, neměly žízeň, neublížily si, neožíraly, co nemají...
Zdroj:hobby.idnes.cz