Otázky a odpovědi
Čistokrevné kamerunské ovečky
Dobrý den,
dovolte mi obrátit se na Vás s určitým dotazem, týkající se chovu kamerunských oveček. Zhruba před měsícem jsme naprosto spontánně začali s jejich chovem, původně jsem chtěl vše velmi pečlivě připravit na jaro (výběh, ovčín) a díval jsem se po obvyklých plemenech ovcí nebo původních místních (suffolk, šumavka, valaška, vřesová apod.), měsíc zpátky se to na návštěvě u jednoho známého ale tak seběhlo, že jsme si dvě jehničky domů přivezli a v předminulém týdnu jsme dovezli ještě třetí, už od jiného, registrovaného chovatele. Ihned první den jsem začal velmi pečlivě studovat veškeré různé dostupné materiály, týkající se chovu kamerunek, postavili jsme, myslím si, odpovídající ovčín a urychleně na zimu postavili oplocení.
A samozřejmě jsem rychle doplnil i potřebnou registraci u ČMSCH. Vaše webové stránky, především potom sekce Otázky a odpovědi, je naprosto jedinečná a velmi nám pomohla, zatím se držíme rady chovat pouze jehničky a na podzim příštího roku, nebo možná ještě o rok později, bychom možná zvažovali vypůjčení beránka, ale aktuálně jsme naprosto spokojení s tím, jak se u nás ovečky adaptovaly a jak zatím všechno probíhá. A hlavně, nyní jsme velmi rádi, že plemeno, které tady nakonec máme, jsou právě kamerunky. Zatím jsou povahově hrozně fajn, všechny tři a my bohužel také nemáme zatím nějak velkou výměru pro pastvinu, čili je dobře, že se jedná o takto menší ovečku, může jich být přeci jen více, než kdybychom měli ovci nějakého velkého masného plemene.
Vzhledem k tomu, jak velké zkušenosti s chovem kamerunek máte, bych se Vás rád jen zeptal na takovou věc, která mne aktuálně trochu "vrtá hlavou".
Všude se píše, že zbarvení oveček je buď hnědé - srnčí nebo černobílé. Tyto dvě varianty. Pokud se potom ovečka vyskytuje v zabarvení například hnědo - bílá, ať už s převahou hnědé s bílými znaky nebo naopak bílá s hnědými znaky, znamená to, že se v tu chvíli nejedná o čistokrevnou kamerunskou ovečku? Musíme přiznat, že právě toto zbarvení nám nakonec připadá skoro nejzajímavější, ale nemáme zatím ještě takové zkušenosti, je třeba možné, že už to může pro čistokrevný chov nepřístupné, zkrátka toto jsem zatím nebyl schopen nikde vypátrat.
A ještě jedna věc, ovečka má být podle všech materiálů, které jsem zatím přečetl, bezrohá. Jestliže jedna z těch dvou prvních, od neregistrovaného chovatele, malé růžky má, je to také jistý znak/důsledek nějakého dřívějšího křížení, nebo se taková věc i v čistokrevném chovu může objevit?
Předem Vám děkuji za jakoukoliv odpověď a omlouvám se, že Vás s těmito dotazy touto cestou kontaktuji, ale jak jsem již v úvodu nastínil, velice nás zaujaly Vaše webové stránky a jste jistě velmi zkušenými chovateli a chov oveček nás v podstatě i překvapil pozitivně více, než jsme čekali, zajímáme se aktuálně o veškeré možné dostupné informace.
S přáním hezkého dne IN
Dobrý den,
děkujeme za slova chvály.
Co popisujete není problém, pokud to nevadí vám. Jde totiž o to, za jakým účelem chcete ovečky chovat. Dosáhnout 100% čistokrevnosti je v našich podmínkách dost složité, protože chovů s kontrolovanou užitkovostí je jak šafránu. Jen plemenných beranů s PP je celé v ČR do 20 ks a pochybuji, že vám ho nějaký chovatel půjčí do domácího chovu. Důležité je, aby se zbránilo křížení mezi příbuznými ovečkami. Což v malých chovech většinou pravidlem není a je třeba si nákup oveček nejdříve prověřit. Pokud je ale chcete jen pro radost, tak se tím moc netrapte. Barvy hnědá, bílá, černá jsou v pořádku v jakékoli kombinaci. Růžky se objevit mohou a je to způsobeno vyšším poměrem samčího hormonu. Máme zkušenosti, že tato bývá vůdčí ovcí. Narozená jehňata už růžky mít nebudou.
Přeji vám hodně štěstí a radosti Ekofarma Seeberg
Dotaz Jehně
Dobrý den,
Moc se omlouvám, ze takto obtěžuji , ale už nevím na koho se obrátit o radu. Chovám druhým rokem 6 oveček kamerunských na spasení zahrady. Minuly týden jsem od místního chovatele zakoupila další 3 ovečky, aby se stádo rozrostlo. Sice jsem je chtěla už v listopadu, ale prý je nemohl chytit. Privezl mi takové prcky, což mě ani nenapadlo, se mohou tak malé ovečky vůbec prodat. No bohužel, stalo se. Jedna mi zůstala ležet v přístřešku, vzala jsem ji domu do tepla, ale už jen ležela a do hodiny zemřela. Další dvě pobihaly a bastily seno. Předevcirem když jsem šla ráno dávat oves, druhá také už lezala a nevstala. Vzala jsem ji opět domu, zkusila dat mléko z flašky což nechtěla. Pak začala bastit seno a i oves. Dneska jsem ji v poledne vzala ven, mezi ostatní. Za chvíli opět ležela a celá se klepala. Tak ji mám opět v koupelně. A nevím jak postupovat dal. Mám obavu, aby neztratila kontakt s ostatními ovcemi a taky musí trochu chodit. Nemůže být přeci sama zavřena až do jara. Nemohli by jste mi prosím poradit co ji dat aby trosku zesilila a neuskodilo ji to. Vezmu ji do výběhu klidně tam s ni i budu,ale aby ji ostatní neodmitly. Prosím o jakoukoliv radu , neplánuji žádný chov jen chci mít ovečky pro radost a nechci ji nechat napospas svému osudu.
Díky moc za pomoc a ještě jednou se omlouvám za obtěžování S pozdravem IB
Dobrý den,
podle toho co píšete se zadá, že ovečky jsou velmi mladé a slabé. Neviděl jsem podmínky ze kterých k vám byly přivedeny, takže těžko soudit. Současné mrazivé dny jsou pro zvířata velmi náročné na výdej energie a je tedy velmi nerozumné je převádět od matky, byť už nesají. Je to pro ně velmi stresující a pokud nejsou v dobré kondici, může to dopadnout, jak popisujete. Zavíráním do koupelny teplotní rozdíly ovečku dále oslabují a bez kontaktu s ostatními být nemůže. Když nabízíte jehněti mléko, nesmí být kravské, určitě mu nepomůže, spíše naopak. Pokud už taková situace nastane, dáváme kozí. Pokud můžete, vyberte vůdčí ovci a zavřete ji s jehňaty do chlívku s pořádnou podestýlkou a dostatkem ovsa, čerstvé vody a sena. V dané situaci toho asi víc udělat nelze. Ještě si dovolím poznámku. Pokud chovatel nedokázal ovečky pochytat, pravděpodobně vůbec nebudou odčervené. Konkrétně kamerunky na to dost trpí a v kombinaci s výše uvedeným, to nemusí ustát.
Přeji vám hodně štěstí a budu rád, když mi napíšete, jak to dopadlo.
S pozdravem Ekofarma Seeberg
Dobry den,
dekuji moc za odpoved. Odcervene skutecne nebyly, pry, aby je to neoslabilo. Vcera rano jsem nasla v bobkach clanky, dle veterinare zrejme tasemnice, takze jsem ji musela dat do tlamy pripravek od nej. Vecer jsem aplikovala 2ml. Dneska rano jsem jim chtela presunout do pripraveneho chlivku venku, s tim, ze k ni dam jeste to druhe jehnatko, aby nebyla sama. Bohuzel rano mi umrela. Zbyla mi uz jen jedna.Ta basti a beha s ostatnimi, ta to snad zvlada dobre, byla z nich taky nejvetsi. Ted mam jeste strach aby se nenakazily tasemnici i ty moje nebo ta mala posledni. Dostala jsem od veterinare prasek hemigel , mam ho nasypat do ovsa , ale mam strach , aby je to neoslabilo , kdyz hlasi jeste mrazy. Prohlizela jsem bobky v pristresku kde je mam ustajene a nic jsem nenasla, jen pekne bobky. Dovolim si poprosit jeste o radu zda mam aplikovat ten pripravek nebo jeste vyckat, mate urcite vic zkusenosti a budu Vam vdecna za radu. To ze ji mam vzit do tepla mi radil veterinar, na netu jsem cetla ze ji bude smutno po ostanich a bude to pro ni jeste vetsi stres, ale podle nej by venku do rana neprezila. Mela jsem radost zacala bastit seno, dokonce i trochu ovsa, zkousela jsem to mleko (bohuzel kravske, ktere mi take doporucil ten veterinar) ale to stejne nechtela. Pak se pridala ta tasemnice. Mrzi me to , mela jsem si proverit jak velke ty ovecky budou. Spolehala jsem na to , ze je to pres znameho a ze ten “ chovatel” mi preci neproda ovecky tak male. Bohuzel. Ponauceni pro priste i kdyz dost smutne.
Diky moc za odpoved. S pozdravem IB
Na co by si měl dát pozor začínající chovatel při nákupu zvířat?
Dostáváme čím dál více podobných dotazů od začínajících chovatelů, proto se zde pokusíme stručně sdělit, co byste měli vědět, než si ovečky koupíte:
Pokud chcete ovečky "jen" na spásání zahrady nebo jako domácí mazlíky, kupte si jen jehničky. Mějte na paměti, že jde o stádové zvíře, tedy min.3. O beranovi vůbec neuvažujte, protože ho neuhlídáte a ovečky zabřeznou nekontrolovaně. Pokud budete chtít na jaře jehňátka, berana si v listopadu na měsíc půjčíte. Nebo si ho koupíte, ale na jaře před bahněním (porody) ho musíte přestěhovat do mrazáku. Pokud se vám narodí jehnička, necháte si jí, pokud beránek, tak v pátém měsíci opět do mrazáku. Pokud si ho totiž necháte, s velkou pravděpodobností obskočí všechny ovečky včetně vlastní matky, což je dokonce porušením zákona.
Než si ovečky zamluvíte, jeďte se na hospodářství podívat, abyste viděli, v jakých podmínkách jsou chovány. Pokud jehničky vyrůstají v malém výběhu s udupanou hlínou a jsou naučené se hlasitě hlásit o zbytky ze školní jídelny, těžko se to odnaučí. Budou vám bečet a naučí to i ostatní "hodná" zvířata. Mnohem zdravější jsou zvířata, která žijí celoročně na pastvě, kdy se během roku přehánějí mezi několika výběhy, výběhy po spasení takzvaně odpočívají a mají k dispozici čerstvý porost plný vitamínů, čerstvou vodu, lizy .... Chtějte vidět stájový deník, kde jsou zapisovány data narození, odčervení, připouštění, čísla ušních známek, kontroly veterináře ....
Pokud si koupíte i berana, dejte si velký pozor, aby byl s ovečkami nepříbuzný. Bohužel většina malých chovatelů nabízí nepříbuzné páry a vy si pak zcela určitě domů přivezete dvojčata bráchu se ségrou :-) Jak tomu předejít? Nikdy si nekupujte obě pohlaví najednou z malých chovů ani dvou různých chovatelů ze sousedících vesnic. Vždy jen od větších registrovaných chovatelů ideálně s rozdělenými stády, kontrolovanou reprodukcí a jen zvířata se známkami. Byť se zdá, že jde o zbytečnou byrokracii, právě díky evidenci budete mít jistotu v kvalitních zvířatech. Předejdete tak zbytečným problémům v podobě různých nemocí, nebo pokuty za porušení zákona. Kontroly chodí čím dál častěji, zpravidla díky všímavým sousedům.
Hodí se kamerunská ovce do svažitého terénu?
Dobrý den,
jako asi většina lidí, kteří vás kontaktují, uvažujeme o pořízení kamerunských ovcí jako živých sekaček. Chtěli bychom je pořídit vždy na jaře a na podzim je zabít.Chtěl bych se zeptat-hodí se kamerunská ovce do svažitého terénu? Není to černá sjezdovka,ale malý kopeček také ne :) Když plánujeme mít ovečky jen od jara do podzimu, spokojí se s nějakým přístřeškem proti dešti, nebo potřebují vyloženě ovčín ("stáj"), kam si na noc zalezou?
Dobrý večer,
kamerunským ovečkám svažitý terén nevadí, naopak jim vyhovuje. Dokonce zvládají vypásat skalnatou rokli okolo hradu Seeberg, kam jsme je za tímto účelem vypůjčili. Ovčín není potřeba, stačí přístřešek alespoň ze dvou stran zakrytý, aby se mohly schovat před plískanicí. Většinu času ani v noci ho využívat nebudou. Nezapomeňte na přístup k lizu a čerstvé vodě.
Dobrý den, po milém setkání s Vámi bych Vám ještě jednou chtěla poděkovat za příjemné povídání v přítomnosti roztomilých oveček.
Byl to pro nás parádní zážitek. Manžel, který mi doposud přislíbil jen pomoc s technickým řešením různých potřebných pomůcek,se po setkání s Vašimi zvířátky jeví jako jejich laskavý obdivovatel. Jsem tomu ráda, protože mužská síla je určitě potřebná. Pokud budete mít tři jehničky nazbyt, dějte mi prosím vědět. Přeji Vám úspěch ve všem, co děláte a ještě jednou děkuji.
S pozdravem Jaroslava K.
Dobrý den, paní Jaroslavo.,
moc mě těší, že se vám u nás líbilo :-)
Ovečky vám budou určitě dělat radost, jsou to prostě mazlíci, do kterých se každý zamiluje.
Pokud budeme mít navíc, rád je pro vás schovám :-)
Před dvěma dny se narodila ovečka, ale beran byl dosti agresivní na mládě,
stále do něj trkal, tak jsme dali berana na dva dny mimo ohradu, dnes ho tam pustili ale stále jednak honí matku ovečky a na malou se netváří přátelsky, kromě nich je tam ještě jedna ovce, poprosil bych o radu ... Milan
Dobrý den,
v takto malých chovech je to věc velmi častá. Nedávno jsme řešili podobnou věc u našeho chovatele kamaráda. Jeho beran se choval podobně a nebyla s ním řeč. Vzali jsme si ho na převýchovu do stáda s 25 kusy a tam dal pokoj. Po dvou týdnech se vrátil domů, ale problém se opakoval a tak jsme ho vyřešili způsobem jednoduchým, mezi drobnými chovateli ne moc oblíbeným, šel na maso :-) Moje doporučení, nechte si jen ovečky a berana si půjčujte.
Chov by měl být radostí a ne starostí. Hodně štěstí.
Dobrý den, uvažuji o koupi kamerunských oveček zpočátku na spásání ("zahrádka" cca 6000m). A tohle plemeno se mi velice líbí
asi i proto, že nemá typický ovčí vzhled. Mám jen pár dotazů:-) V úvodu o plemeni píšete, že v domovině byly využívány i na mléko, máte s produkcí mléka nějakou zkušenost? Předpokládám, že to není typicky mléčné plemeno, ale dá se také dojit? Další dotaz je ohledně oddělení beránka. Viděla jsem hodně inzerátů na prodej bahnice s jejími potomky i beránky. Po jak dlouhé době se musí beránek oddělit, aby nedošlo k nežádoucímu oplodnění třeba vlastní matky nebo sester? A je možné pak chovat beránka třeba ve vedlejším výběhu samotného, že by mu stačilo na ovečky jen koukat nebo by se tím trápil, když je to zvíře stádové? Nebo je opravdu lepší do takového malochovu pořídit od začátku jen jehničky? A poslední dotaz, budete mít letos nějaká jehňata na prodej? Moc děkuji za odpovědi Lenka |
Dobrý den,
kamerunská ovce určitě není typicky mléčné plemeno, chovají se spíše na maso. O dojení jsme se nikdy nepokoušeli a popravdě neznám nikoho, kdo by je dojil. Pokud kupujete ovečky i s beránky z domácího chovu, velmi pravděpodobně budou příbuzní. V oddělené oplocence beránka nenechávejte, protože se bude snažit dostat ke stádu a bude bečet. Beránka doporučujeme oddělit nejlépe do mrazáku :-) Do malochovu si pořiďte jen jehničky. Ušetříte si starosti s neplánovaným bahněním a dalšími problémy. Na podzim (nejlépe listopad) si můžete beránka na čtrnáct dnů půjčit a na jaře se těšit novými přírůstky. Jehničky přidáte do chovu, beránky do mrazáku. Letos máme jehňátek dost, ale na prodej bohužel už žádné. Něco už je zamluveno a také rozšiřujeme základní stádo.
Chtěl bych se zeptat, mám pozemek (2000m2) a přemýšlím o pořízení kamerunských oveček na spásání, ...
Dobrý den,
ovce je stádové zvíře, musí být nejméně tři, jinak jsou ve stresu a nejsou spokojené (bečí). Na 2000m2 jsou tři až dost, samozřejmě záleží na vydatnosti porostu, aby nebyly hladové. Pozemek doporučuji rozdělit na polovinu a po spasení (cca 2 měsíce) je přehánět. Dojde tak dokonalému spasení a hnojení a obnově porostu. Pokud neuvažujete o rozmnožování, pořiďte si jen jehničky, nebo jen vykastrované beránky. Cena našich jehňiček je 2.700+dph 21%. Dodržujeme přísný režim reprodukce, dohled veterináře, pravidelné odčervování, chováme v ekologickém režimu. Proto je naše cena vyšší. Z malých domácích chovů je pořídíte třeba i za polovinu, ale téměř jistě budou z několikanásobného příbuzenského bahnění.
Pokud bude mít zájem, poptejte se někdy v březnu, to už budeme znát úspěšnost připouštění.
Chceme si pořídit jednu ovečku na spásání zahrady. Musíme se někde registrovat?
Je spoustu hobby chovatelů, kteří chovají ovečky "jen tak", ale podle zákona každý chovatel ovcí, koz ( již od 1 ks zvířete) je povinen se registrovat u ČMSCH, a.s. Rozhodně se není třeba obávat nějaké byrokracie, jde o odeslání registračního formuláře a po obdržení čísla hospodářství můžete začít chovat.
Pozor - ovce je stádové zvíře, musíte chovat minimálně tři.
Je lepší si pořídit ovci nebo kozu?
Chov ovcí i koz je v podstatě stejný. Je zde ale rozdíl v přijímané potravě na pastvě. V tomto směru si ovce s kozami absolutně nekonkurují. Patrným rozdílem je vyšší inteligence a vynalézavost koz, což mnoho chovatelů od těchto zvířat odrazuje. Kozy vždycky přijdou na to, jak přelézat plot či ohradu a okoušou vše, stoupajíc si při tom na zadní. Tato starost u ovcí odpadá. Ovce spasou a okoušou jen to, na co dosáhnou na všech čtyřech.
Obracím se na Vás s prosbou ohledně Kamerunských oveček.
Omlouvám se za moje otázky, ale jak jsem již napsala nejsem zkušený chovatel a chtěla bych mít doma ovečky v pořádku přihlášené, pokud tedy vůbec musí být.
Odpověď
Asi rok máme 2 kam. Ovečky. A minuly rok v září jsme si koupili 3 měsíčního beránka. Za účelem pozdějšího připouštějí, ale beran
nám na ovce začal skákat už v rijnu a ted to vypadá ze jsou březí. Jak jsem si četla na vaší stránce ze je to v hodně mnohem později.. ale stalo se. Přišlo nám divné aby beránek musel byt někde sam... jelikož bydlime ve městě tak by to asi nebylo fajn kdyby na sebe někde rvali.. :) a ještě když mate březí ovečky tak beran tam s nimi nesmí být? Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
to co popisujete je „nehoda“, u malých chovatelů velmi častá J Ale takhle to v přírodě prostě chodí a není třeba se tím trápit. Jestliže ovečkám už byl rok, nebudou mít s březostí ani s porodem žádný problém. A na věku beránka až tolik nezáleží, spíš na jeho kondici. Mladým březím ovečkám není dobré podstrojovat, protože pak mají velká jehňata a dost pak trpí.
Ideální je připouštět berana v listopadu, protože porody probíhají přesně po pěti měsících, kdy už je teplo a je k dispozici dost přírodních vitamínů.
Vaše ovečky porodí už v březnu, takže budete mít jehňátka dříve. Nic dramatického se tedy neděje. Porody jsou bezproblémové a matky se o malé dobře postarají. Beran může ve stádu zůstat, ale zhruba po dvou měsících ho doporučuji dát do oplůtku nebo do mrazáku. S velkou pravděpodobností by totiž ovečky opět zabřezly, rodily by uprostřed zimy a riziko úmrtnosti jehňat je mnohem vyšší. Navíc je žádoucí nechat si ovečky po jehňatech odpočinout a nabrat nové síly. Napište nám, jak to dopadlo. Přejeme hodně chovatelských úspěchů.
Bydlíme na vesnici, máme rodinný domek se zahradou, kterou máme rozdělenou na okrasnou a užitkovou a vedle máme ještě pozemek o rozloze 2500 m2,
který leta sušil soused pro králíky, ale už nemá zájem, tak jsem si vzpomněl na svá dětská léta, kdy jsme měli ovce a přemýšlel o pořízení několika oveček. Jelikož od nich v podstatě nic nevyžaduji, nechci ani masné, ani mléčné plemeno, nechci ani vlnu, tak jsem se na netu dočetl o kameruských ovcích, které ještě navíc jsou moc hezké. Takže mě chytla hned představa idylické pastviny s ovcemi, celé Vánoce tu řeším ovčín, ohradu, ale samozřejmě bych se potřeboval dozvědět více informací, protože na netu jsou informace jen plné nadšení a optimismu. :o) Byl bych Vám velmi vděčný, kdybyste mi mohli k chovu poradit pár věcí, eventuálně mé myšlenky trochu usměrnit. :o)
Má představa je pořízení tak 4 ovcí (je to rozumný počet na tuto výměru? pokud by potřebovaly větší výměru, máme ještě zahradu se sadem u rodičů), mám už vymyšlený ovčín, který by měl po stranách kryté přístřešky pro skladování slámy a sena a na schování se během roku + uzavíratelný o rozměru 3x3 metru (našel jsem na netu inspiraci, foto v příloze). Pak jsem myslel na ohradu, bude stačit výška 110-120 cm? Myslel jsem na sloupky s podélnými ráhny (viz foto), ale mám strach aby se neprotáhly, pořád spekuluji, kolik ráhen použít, tak asi použiji pletivo, koukal jsem, že se používá metrové, takže by těch 120 cm výška sloupků měla stačit. Mám pravdu?
Co se týče plemena, jedná se o nenáročné plemeno, které může být celoročně venku i v zimě, jen v případě velkých mrazů je zavřu do ovčína (nebo si tam samy zalezou?), netrpí často na žádné nemoci či infekce? Pak by mě taky zajímalo, jestli jsou ubečené nebo ne. Máme 2 psy, nevím, co jim ti budou říkat, jestli na ně budou z počátku štěkat, ale jedná se mi i o sousedy, aby tu neustále nebečely od rána do večera.... :o)
Pokud by Vás napadlo ještě něco zásadního, tak prosím o radu.
Předem děkuji za odpověď, snad moc neobtěžuji.
Dobrý den,
gratuluji vám k dobrému rozhodnutí, ovečky přináší radost :-)
Pro uvedenou výměru bych na počátku zvolil 3 mladé ovečky (5-12 měsíců). Není totiž rozhodná výměra, ale vydatnost porostu. V prvním roce se může zdát, že to nebudou stačit spásat, ale v druhém to může být akorát. Pobyt v sadu mají nejraději, protože milují spadané ovoce, zejména švestky napadené šárkou.
Uzavíratelný ovčín není úplně potřeba, stačí přístřech zavřený ze tří stran. Ovečky se jdou schovat jen před velkým deštěm, nebo za velikého mrazu. Převážnou část roku i v zimě jsou venku. Rozhodně není potřeba je zavírat. K uskladněnému senu by se neměly dostat, protože mají tendenci ho roztahat. My podáváme přes zimu malé balíky a vždy až sežerou předchozí dávku. Vybíraly by si jen to dobré J Používáme pojízdný krmelec, který pokaždé umístíme na jiné místo na pastvě a to ze dvou důvodů. Nemusíme odklízet zbytky sena a ovčí bobky a vypadanými semínky rovnoměrně obnovujeme porost.
Ohrada z obrázku vypadá moc pěkně a zajisté by pro ovečky byla skvělá, ale větší problém než, že vám utečou je, že k nim může vběhnout cizí pes a nadělat velké škody. My po letech praxe k oplocení výběhů používáme prkenné dílce nebo speciální pletivo pro chov ovcí o dostatečné výšce 1m, které je pro ovečky nejbezpečnější. Dokonce skrz něj mohou ovečky spásat pruh cca 30 cm za ohradou, takže pak už nemusíte složitě obsekávat kosou. Materiál k oplocení vám můžeme zajistit. Cena za 1 bm kompletních dílů (mořené sloupky, pletivo, úchyty…) vychází 61,- Kč.
Co se týče nemocí nebo parazitů, nemusíte se problémů obávat, pokud je pořídíte z kvalitního kontrolovaného chovu. Je nutné je pravidelně 1-2x do roka odčervovat a jednou za rok jim zastřihnout paznehty. Nutností je zajistit denně čerstvou vodu (doporučujeme automatickou vyhřívanou napáječku), liz a minerální liz.
Na vaše psi si rychle zvyknou a jestli budou bečet nebo ne, záleží hlavně na vás. Ze začátku je třeba k nim často zajít a nic jim nedat. Pokud si je rozmazlíte, budou se vaší přízně dožadovat bečením. My je máme ve výbězích okolo domu a zabečí jen velmi zřídka.
Přeji vám hodně chovatelských úspěchů